Yeni Nesil Mağazacılık

Pandemi, dijitale geçiş hızımızı artırdı. 5 yılda yaşanacak değişiklikler 1 yıl içerisinde gerçekleşti. Pazarlama 4.0‘la boyut değiştirmeye zaten başlamış olan mağazacılık da bu hızlı değişimden payına düşeni aldı; yeni nesil mağazacılık çağı başladı. Artık her yaş grubundan insanı online alışveriş sitelerinden alışveriş yaparken görebiliyoruz. Sokağa çıkma kısıtlamaları da mağazacılığı oldukça zorluyor. Özellikle e-ticaret sitesi olmayan mağazaların satışları ciddi oranda etkileniyor.

Pandemi sürecinin sonunda, pandemi sürecinde yaptıklarımızın bir kısmını ‘yeni normal’imize taşıyacağız. Online alışveriş alışkanlığımız da pandemi öncesine göre daha yüksek olacak.

Peki fiziksel mağazacılığa olan ilginin azalmasına karşı neler yapılabilir? Fiziksel mağazaların devamlılığı nasıl sağlanabilir? İşte Philip Kotler’den yeni nesil mağazacılık için 7 tavsiye…

Yeni Nesil Mağazacılık İçin 7 Tavsiye

Hem kısıtlamaların devam ettiği günümüzde hem de yeni normalde, yeni nesil mağazacılığı benimseyip, mağazanızı hayatta tutmak için alabileceğiniz aksiyonlar var. Philip Kotler yeni nesil mağazacılık özelliklerini listeleyerek, mağazanızın devamlılığını sağlamak için yapabileceklerinizin bir listesini sunuyor;

E-Ticarete Açılın

  • Mağazanızın hem çevrimiçi satın alma hem de mağaza içi satın alma olanağı sunduğundan emin olun. Daha fazla mağaza, müşterilerini mutlu etmek, daha büyük bir veritabanı oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çevrimiçi yetenekler ekliyor. Mağaza içi satışlar ölürse, mağaza çevrimiçi işinde ayakta kalabilir.

Sadakat Programlarından Yararlanın

  • Mağaza içi satın almalara puan veren bir sadakat programı başlatın. Mağazalar, müşterilerin geri dönmesini teşvik etmek için bir sadakat programı eklemek akıllıca olacaktır.

Boyner Hopi uygulaması ile müşteri sadakatini artırmayı hedefliyor. Birçok marka da mağazalarını sadakat programlarıyla destekliyor.

Mağaza Atmosferi

  • Mağazayı ziyaret etmek için daha ilginç hale getirin. Ürünle ilgili teklif verecek uzmanlığa sahip daha ilgi çekici satış personeli işe alın. Fleet Feet Sports mağazaları, müşterilerinin koşu ve yürüyüş sporları ile doğru ayakkabı ve egzersiz rejimleri hakkında en iyi tavsiyeleri almalarına yardımcı olur. Ürünleriniz için daha iyi teşhir düzenleri kurun. İşlerinden ve müşterilerinden sıkılan satış elemanlarını işe almaktan kurtulun.

Yeni Nesil Mağazacılık: Kişiye Özel Hizmet

  • Daha özelleştirilmiş hizmet sunun. Giderek artan sayıda kadın ve erkek giyim ihtiyaçlarını kişiselleştirecek mağazalar arıyor. Paul Stuart gibi bir mağaza, müşterilerin vücut ölçülerini saklayacak ve ilginç kumaşlar ve yetenekli terziler sağlıyor. Kadınları istedikleri özellik ve renklerle kendi çantalarını kişiselleştirmeye davet eden çanta mağazaları var.

Marka Topluluklarından Yararlanın

  • Topluluk oluşturun. Giyim, saat, elektronik, mutfak aletleri gibi bazı alanlarda benzer ilgi alanları nedeniyle birbirleriyle tanışmak isteyen bir grup müşteri geliştirin. Golf-profesyonel mağazaları, golf oyuncularını birbirleriyle tanıştırmaya yardımcı olur. Golf konuşmacıları ve göstericileri davet ediyor, sergiler düzenliyor ve geziler planlıyorlar.

Marka topluluklarıyla ilgili detaylı bilgi için “Marka Topluluğu” yazısına göz atabilirsiniz.

Mağazayı Showroom’a Çevirin

  • Sunulan ürünler için bir “showroom” olmaya karar verin. Kumaşçı Ralph Lauren, Chicago şehir merkezinde pahalı bir mağaza ve restoran açtı ve Ralph Lauren markasını inşa etmek kadar para kazanmakla ilgilenmediğini söyledi. Tesla bayileri, temelde Tesla arabalarını yoldan geçenlere göstermek için alışveriş merkezlerinde açılıyor. Şikago’daki Merchandise Mart’taki bazı mobilya mağazaları, malı fiziksel olarak görmesi ve deneyimlemesi gereken kişilere malları sergilemek için kurulmuştur. Bu mağazalar satış yapmaz, ancak müşterilerin ilgilendikleri bir ürünü nereden satın alabileceklerini bilmelerine yardımcı olurlar.

Mağazalarınızı Depoya Çevirin

  • Çevrimiçi müşterilerin ürünleri alabileceği bir “depo” olabilirsiniz. Büyük bir zincir mağaza, sipariş edilen ürünlerin müşteriler tarafından alınabileceği farklı yerlerde küçük fiziksel mağazalar kurabilir. Amazon, Amazon müşterilerinin kendileri için tutulan ürünleri alabilecekleri yeni satın aldığı Whole Foods mağazalarına Amazon Lockers koyabilir. Müşteriler genellikle Barnes ve Noble’a telefon eder ve bir sonraki Barnes and Noble ziyaretlerine kadar onlar için basılı bir kitabın tutulmasını emreder.

Ülkemizde Boyner, Migros gibi markalar mağazalarını depo olarak da kullanan markalara örnek olarak verilebilir.

Philip Kotler’in ilgili yazısının tamamına ulaşmak için linkten faydalanabilirsiniz.

Deneyim Merkezi Olarak Mağazalar

Mağazalar, markaların fiziksel kanıtları oldukları için hala büyük öneme sahipler. Mağazalar birer deneyim merkezine dönüşmeye başladı. Çeşitli etkinliklerle mağazaları müşterilerin zaman geçirmekten keyif alacakları “eğlence merkezleri”ne çevirebilirsiniz. Defacto’nun Akasya AVM’de açmış olduğu AR destekli mağazası buna bir örnek olabilir. Sırf bu tecrübeyi denemek için mağazayı ziyeret eden müşterileriniz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.