Giyilebilir Teknoloji: Müşteri ile Yeni Temas Noktaları

Akıllı telefonlar ve tabletler, nihai tüketiciye yönelik pazarlama ortamında markalara yeni bir kapı açmıştı ki bileklikler, saatler ve gözlükler gibi giyilebilir teknoloji ürünlerinin artan popülaritesi bu kapıyı farklı bir boyuta taşıdı. Giyilebilir teknoloji kullanıcıların hareket halindeyken ve anında etkileşim kurması için markalara yeni yollar ve imkanlar sağlıyor.

Pazarlama 4.0 ekosisteminin tartışmasız en önemli bileşenlerinden birisi olan giyilebilir teknoloji, markalara müşteriyle temas edebilecekleri, müşterileri hakkında daha fazla bilgi toplayabilecekleri, ürünlerinin nasıl kullanıldığını takip edebilecekleri mükemmel bir ortam veriyor.

Özellikle son 1 yılda akıllı saatlerin popülaritesi oldukça arttı, çevremizde akıllı saatleri kullanan her yaştan insana rastlamamız mümkün. Uyku saatlerini, günlük hareket rutinlerini, kalp ritimlerini sürekli üzerinde taşıdıkları akıllı saatlerinden takip ediyorlar. Taşınabilir cihazların bireylere sağladığı faydanın yanı sıra, markalara sağladığı yeni fırsatlar ilerleyen yıllarda çok daha belirgin hale gelecek.

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Giyilebilir teknoloji nedir, giyilebilir teknoloji denilince ne anlamak gerekir öncelikle bunu netleştirelim. Giyilebilir teknoloji kullanıcının vücuduna takılmak üzere tasarlanmış her türlü elektronik ve akıllı cihazdır. Bu tür cihazlar, takılar, aksesuarlar, tıbbi cihazlar ve giysiler (veya giysi parçaları) dahil olmak üzere birçok farklı biçimde olabilir.

Giyilebilir Teknoloji Örnekleri

Giyilebilir akıllı cihazlar, son on yılda tüketiciler arasında gittikçe daha popüler bir hale geliyor. Apple Watch gibi akıllı saatler muhtemelen en çok bilinen giyilebilir ürünler, ancak diğer birçok giyilebilir cihaz türü ortaya çıktı ve bugün de ortaya çıkmaya devam ediyor.

1. Akıllı Saatler

Günümüzde en yaygın kullanılan giyilebilir teknoloji cihazı akıllı saatlerdir. Akıllı telefonlarımızla entegre olarak mesajlarımız, aramalarımız, epostalarımız hakkında bize bilgi vermenin yanı sıra uyku süremiz, attığımız adım gibi fiziksel durumumuzla ilgili verileri de ölçer.

Akıllı saati bir akıllı telefona bağlamak, kullanıcının saatinden yeni mesajlar okuyup göndermesine olanak vererek, telefonunu tutma ve görüntüleme ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Smartwatch tasarımcıları yenilik yapmanın yeni yollarını buluyor: Seri 4 ürün serisinden başlayarak, Apple’ın Apple Watch’u kullanıcıların herhangi bir ek aksesuar olmadan elektrokardiyogram kalp okuması yapmasına olanak sağlarken, Matrix PowerWatch Series 2 güneş enerjisi ve vücut ısısından kendisini şarj edebiliyor.

2. Akıllı Takılar

En öne çıkan akıllı takı türü 2020 itibariyle akıllı yüzük olabilir. Oura gibi markalar tarafından geliştirilen akıllı yüzükler, kullanıcının daha sonra bir akıllı telefonda inceleyebileceği sağlık izleme verilerini elde ederken, standart yüzükler gibi parmağa takılır. Halhaldan bileziğe, hatta tanınmış moda firmaları tarafından yaratılan bazı tasarımlarla, akıllı takıların diğer birçok benzersiz örneği mevcut. Küpe olarak tasarlanmış akıllı bir sağlık izleme cihazı geçtiğimiz günlerde tanıtıldı.

3. Fitness Takipçileri

Fitness takipçileri atılan adımları, kalp atış hızını, yakılan kalorileri ve diğer çeşitli fitness ölçümlerini izleyebiliyorlar. Fitness izleme cihazları ile akıllı saatler arasındaki fark çok küçük hale geldi; Fitness odaklı ürünler (FitBit’in fitness takipçileri serisi gibi) artık telefon bildirim uyarıları gibi akıllı saat özellikleri içeriyor ve akıllı saatler bir dizi fitness izleme seçeneği ve özelliği içeriyor. Bununla birlikte, fitness takipçileri, nispeten daha az özelliğe sahip oldukları ve estetik çekicilikten ziyade işlevselliğe odaklandıkları için daha ucuz olma eğilimindeler.

4. Akıllı Giysiler

Akıllı giysiler, kişinin vücuduyla daha fazla miktarda temas kurarak, daha küçük giyilebilir cihazlara nazaran daha derin bilgiler sağlayabilir ve hem tıbbi bakım hem de yaşam tarzı iyileştirmesi için gelişmiş izleme sağlar. Samsung, bu sektörde kapsamlı araştırmalar yürütmekte ve çok sayıda gelecek vaat eden patent başvurusunda bulundu. Bu patentler ticari olarak satılan ürünler haline gelirse, Samsung yakında solunum hastalıklarını teşhis edebilen akıllı gömlekleri ve koşu formunu izleyen akıllı ayakkabıları piyasaya sürebilir.

Tüketiciler diğer birçok akıllı giyim türünün yanı sıra, Siren Socks (gelişen ayak ülserlerini tespit edebilen akıllı çoraplar), Wearable X marka Nadi X akıllı pantolonlar (yoga egzersizleri sırasında formu iyileştirmek için titreşen yoga pantolonları) ve kullanıcının güneş kremi uygulaması gerektiğinde uyarı veren Naviano akıllı mayolar satın alabilirler.

5. Implantlar

İmplante edilebilir cihazlar, kullanıcının vücudu ile cilt yerine içeriden temas eder. Örneğin, Proteus şirketi kan basıncını ve diğer sağlık ölçümlerini izleyebilen sensör içeren haplar üretiyor. Hasta hapları yuttuktan sonra, vücuttan üretilen verileri kolayca izlemek için harici bir cihaz takabilir. Yakın gelecekte, izleme cihazlarını her zaman yanlarında getirmeyi unutmamalarını sağlamanın kolay bir yolunu arayan hastalar için akıllı dövmeler de mevcut olabilir.

6. Başa Monte Ekranlar

Adından da anlaşılacağı gibi, başa takılan ekranlar kullanıcının görüş alanında bir ekran sağlar, böylece kullanıcı cihazı bir telefona veya akıllı saat ekranına bakmaya gerek kalmadan kullanabilir. Bu aletler, kullanıcılar için birkaç tür deneyimden birini sağlayabilir; monitör olarak işlev görebilir, artırılmış gerçeklik (AR) aracılığıyla gerçekliğin üzerine yerleştirilmiş bilgiler sağlayabilir veya kullanıcıyı sanal gerçeklik (VR) ortamına tamamen dahil edebilir.

VR giyilebilir teknoloji cihazları, görüntüleyiciyi sanal bir dünyanın içine çeker. VR cihazlarının artık hafif tasarımları mevcut. Google Cardboard ve Samsung Gear VR gibi benzer ürünler, VR sağlamak için kullanıcıların telefonlarından yararlanırlar. Oculus Go gibi diğer cihazlar, cihazların kendisinde yerleşik olarak bulunan tüm gerekli bileşenlere sahip özel başa takılan giyilebilir teknolojilerdir.

Giyilebilir Teknoloji Her Zaman ve Her Yerde Müşteri Etkileşimi İçin Fırsatlar Yaratıyor

Giyilebilir mobil cihazlar pazara ve topluma yayıldıkça, tüketicilerin mobil cihazlarla nasıl etkileşimde bulunduğu arasındaki farklılıklar artıyor. Tipik fitness aletlerinin aksine, mobil giyilebilir cihazlar yalnızca tüketicilerin biyometrik verilerini veya sağlık alışkanlıklarını izlemekle kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıların e-postalar, mesajlaşma ve çevrimiçi sosyal ağ gibi dijital rutinlerine bağlı kalmalarına da olanak tanıyor.

Giyilebilir Teknolojinin Avantajları

Nortwest Üniversitesi Spiegel Araştırma Merkezi, mobil cihazların avantajlarını 4 kategoriye ayırıyor. Bu 4 kategoride de giyilebilir teknoloji cihazları geleneksel mobil cihazlara göre üstün avantajlar sağlıyorlar:

Taşınabilirlik: Mobil cihazlar her yere taşınabilir ve ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilir, ancak giyilebilir teknoloji bu taşınabilirlik faktörünü bir sonraki seviyeye taşıdı. Taşınabilirlik derecesi boyuta ve ağırlığa bağlıdır. Bu nedenle giyilebilir cihazlar, akıllı telefon ve tabletlere kıyasla daha da yüksek düzeyde taşınabilirlik özelliğine sahipler.

Kişiselleştirme: Mobil cihazlar, büyük miktarlarda kişisel bilgiyi depolayabilen son derece kişisel varlıklar olarak kendilerini tüketicilerin yaşamlarına yerleştirmeyi başarmıştı. Giyilebilir cihazlar ise sizinle her yere gitme ve bedeninizle ilgili fiziksel verileri kaydetme becerileriyle daha ileri kişiselleştirme düzeyine sahipler.

Ağ: Kablosuz bağlantı, kişilerin çevrimiçi ağdan anında yararlanmasını sağlar. Giyilebilir cihazlar, kullanıcıların istedikleri zaman, her yerde ve tam zamanında, gerçek zamanlı bilgilere erişimini artırır.

Entegrasyon: Teknolojilerin entegrasyonu, kullanıcıların çok çeşitli işlevlere ve hizmetlere erişmek için tek bir cihaza sahip olmalarını mümkün kılıyor. Giyilebilir teknoloji, bu birleşik teknolojilere ve kanallara en taşınabilir ve hızlı erişimi sağlıyor.

Bu 4 özelliğin kombinasyonu, güçlü ve potansiyel olarak değerli tüketici katılımı biçimleri yaratan ilginç reklamcılık ve ilişki yönetimi fırsatları sunuyor. Giyilebilir teknoloji, alışılmış müşteri katılımını pekiştirmekten daha fazlasını yapma potansiyeline sahip. Giyilebilir olmayan mobil cihazlardaki (yani akıllı telefonlar ve tabletler) uygulamaların bu kadar kolay yapamayacağı bağlama dayalı, çevrimdışı öğrenmeyi başlatarak markaların tüketicilerle yeni, kişiselleştirilmiş ve hatta çevrimdışı ilişkiler kurmasına yardımcı olabilirler.

Giyilebilir Teknolojinin Kısıtları

Küçük ekranlar ve basitleştirilmiş kullanıcı arayüzleri, giyilebilir cihazları daha taşınabilir hale getirse de, arama işlevi ve bilgi çıkışı açısından sınırlamalar yaratıyor. Yazma ve dolayısıyla kapsamlı aramalar, giyilebilir cihazlarda geleneksel mobil cihazlara göre daha az kullanışlı. Ayrıca giyilebilir teknoloji cihazları, akıllı telefonlara kıyasla etkileşime daha az müsaittir ve bunlardan öğrenmesi daha zor olabilir. Markalar, giyilebilir cihazlar aracılığıyla tüketici katılımını artırmak için stratejilerini geliştirirken bu sınırlamaları göz önünde bulundurmalıdır.

Giyilebilir cihazlar, satın almadan önce öğrenilmesi gereken küçük markaları veya karmaşık ürünleri tanıtmak için ideal bir platform olmayabilir. Küçük ekranları ve mükemmel olmayan kullanıcı arayüzleri göz önüne alındığında, giyilebilir cihazlar, kullanıcıların marka hakkında zaten önemli miktarda bilgiye sahip olduğu durumlarda marka uygulamaları için en etkili yol olabilir.

Marka uygulamalarını gelişmiş arama işlevselliğiyle donatmak, uygulamalar giyilebilir cihaz alanına girdikçe daha da kritik hale gelecektir.
Arama işlevindeki iyileştirmeler şunları içerebilir:

Yazma ve sesli arama yardımcısı: Bu teknoloji, giyilebilir cihazların keşif amaçlı öğrenme araçları olarak kullanılmasına olanak tanıyarak markaların ürün bilgilerini satın alma döngüsünün başlarında iletmesine olanak tanıyacaktır.

Kişiselleştirilmiş arama: Yeni nesil arama motorları, basit listelemelerin veya bilgi almanın ötesinde sonuçlar sunabilir. Rakip markaları yan yana karşılaştıran arama sonuçları veya kişiselleştirilmiş bilgilere dayalı yenilikçi öneriler sunabilirler.

Giyilebilir Teknolojinin En Başarılı Uygulama Örneği: Spor Motivasyonu

Giyilebilir teknoloji, fitness hedefleri etrafında etkileşim yaratmada başarılı olduğunu kanıtladı. Fiziksel aktivite seviyesini ve kalp atış hızı gibi fizyolojik değişkenleri izleyip takip edebiliyorlar. Bu veriler, kişisel fitness hedeflerine yönelik ilerlemeyi izliyor ve kullanıcıları günlük rejimlerini tamamlamaları için motive ediyor. Bunlara ek olarak; hedeflere ulaşıldığında giyilebilir cihazlar aracılığıyla arkadaş ağıyla sosyal medyada paylaşılabilir veya arkadaşları geride kaldıklarında eyleme geçebilirler. Diğer sektörlerdeki pazarlamacılar için zorluk, bu tür bağlam içi dinamikleri kullanan temas noktaları oluşturmada yatıyor.

Örneğin, markalar, tüketicilerin günlük düzenlerine ve konum programlarına göre mağaza içi ziyaretleri teşvik eden mesajlar gönderebilir (örneğin, bir marka bir Facebook kullanıcısının arkadaşının sabahları sık sık mağazaya gittiğini veya bugün bir tüketici olduğunu tespit ettiğinde) belirli bir ürün yaşam tarzı hedefine ulaştıysa, bir reklamveren ilgili bir ürün için bir tebrik mesajı ile bir kupon sunabilir. Kısacası, giyilebilir cihazlar, tüketicilerle günlük yaşamları ve bağlam içi aktiviteleri bağlamında iletişim kurma potansiyeline sahiptir. Markalar tüketicilerle ilişkilerini güçlendirmeye çalışırken, bu tür bir etkileşim son derece değerli olabilir.

Giyilebilir teknolojinin, tüketicilerle kişisel etkileşim düzeyine ulaşmak isteyen markalar için oyunun kurallarını değiştiren bir teknoloji olduğu su götürmez bir gerçek. Markalar, iş modellerini bu yeni cihazlara adapte etmenin bir yolunu bulmalı ve kısıtları da göz önüne alarak müşterileri için en uygun hale getirmeli. Bu teknolojinin önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşacağı ve gelişeceği düşünülürse, bu alana eğilen markaların pastadan büyük bir pay alacaklarını düşünmek yanlış olmaz.

Twitter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.