Geleceğin Tüketici Trendleri

Brandwatch tarafından, 8,000 global katılımcının cevapları doğrultusunda geleceğin tüketici trendleri üzerine bir araştırma gerçekleştirildi.  Bu doğrultuda bizi bekleyen 4 temel olgu ön plana çıkmış görünüyor; 5G, yenilenebilir enerji, yapay zeka ve otonom arabalar.

Geleceğin Tüketici Trendlerini Etkileyen Teknolojik Gelişmeler

Geleceğin Tüketici Trendleri
Geleceğin Tüketici Trendleri’ ni etkileyen gelişmeler

5G

Ülkemizde ve dünyada 5G altyapısı son hız kurulmaya devam ediyor. 2020 yılı içerisinde bir çok şehir 5G kullanmaya başlayacak. Yeni üretilen telefonlar da 5G’ye uygun olarak üretilmeye başlandı. Yaklaşık 3-4 yıl içinde kullandığımız internetin hızı şu ankinin iki katından fazla olacak. Bu da birçok konuda bir dönüm noktası halini alacak. Sosyal medyada da 5G’ye geçilmesiyle ilgili olumlu birçok yoruma rastlamak mümkün.

Yenilenebilir Enerji

Ülkemiz özellikle geçtiğimiz son 5 yıl içerisinde yenilenebilir enerjiye büyük yatırımlar yapmaktadır. Tabi ki bu trend rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi santrallerinin çok ötesinde bir hal almaktadır. İklim değişikliğinin etkilerinin giderek artması hükümetlerin ve şirketlerin üzerinde ciddi baskı oluşturmaktadır. Bazı firmalar bu konuda ciddi önlemler alarak ve diğer firmaları da bu konuda teşvik ederek yenilenebilir enerji teknolojilerine önemli yatırımlar yapmaktadırlar.  

Yapay Zeka

Yapay zekanın etkileyebileceği teknolojinin genişliği göz önüne alındığında, önümüze çıkan tablonun büyüklüğü inanılmaz. İleride  yapay zekanın çok daha yaygınlaşacağı konusundaki ortak kanı mevcut.

Otonom Araçlar

Kendi kendine giden araçlar, geleceğe yönelik spekülasyonlarda uzun zamandır önemli bir konu olmuştur. Otonom araçlar, 5G teknolojisinin yaygınlaşmasıyla ilerleyen yıllarda hayatımızda yer almaya başlayacak gibi görünüyor.  

Bölgesel Nüanslar

Her ülkenin anket sonuçları birbirinden çok farklı görünüyor. Ülkeler trendlere farklı pencerelerden bakıyorlar. Bu da tüketicilerin davranışlarını anlamak için yerelde değerlendirmeler yapılması gerektiğini bir kez daha gösteriyor.

Araştırmada Öne Çıkan Bulgular

  • Ankete katılan 55 yaş ve üstü katılımcılar,  diğer yaş gruplarından daha fazla ‘Yenilenebilir enerji’ seçeneğini tercih etmişler.
  • “Nesnelerin interneti”ni en çok seçen yaş grubu 45-54 olmuştur.
  • 25-34 yaş grubunun en çok oy verdiği konular “5G” ve  “kripto paralar” olmuştur.
  •  18-24 yaş grubu “yapay zeka”, “robotlar” ve “sanal gerçeklik” konularında diğer gruplardan daha çok oy vermişlerdir.
  • Kadınlar, “yenilenebilir enerji”,  “nesnelerin interneti”,  “otonom araçlar” ve “robotlar”a erkeklere oranla daha fazla oy vermişlerdir.
  • Erkekler “5G”,  “yapay zeka”, “kripto para” ve “blockchain”e kadınlara göre daha fazla oy vermişlerdir.
  • Kadınların ve erkeklerin “sanal gerçeklik”e verdikleri oy oranları eşittir.

Çoğu araştırma gösteriyor ki gelecekte tüketicilerin en çok odağında olacak konuların başında iklim değişikliği ve buna karşı alınacak önlemler geliyor. Geleceğin tüketici trendlerini şekillendiren bir diğer unsur da şüphesiz ki teknolojik gelişmeler olacak. İnternetin hızlanması, kapsamının genişlemesi ve yapay zeka uygulamaları bize kısa zamanda çok farklı bir dünyanın kapılarını aralayacak gibi görünüyor.

Son 50 yılın tüketici trendlerinin nasıl değiştiğine göz atmak için Geçmişten Bugüne Pazarlama Trendleri yazısına bakabilirsiniz.

2020 yılının tüketici trendleriyle ilgili Delloitte 2020 Tüketici Trendleri – Bizi Neler Bekliyor? yazısına göz atabilirsiniz.

Koronavirüsün etkisiyle değişen ve güncellenen tahminler için Koronavirüs ve Ekonomi: Alternatif Senaryolar

Koronavirüs sonrası dönemle ilgili tahminlere göz atmak için COVID-19 Sonrası Dünya İçin 9 Tahmin.

Twitter
Twitter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.