A’dan Z’ye Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama, günümüz pazarlama dünyasının üzerine en çok kafa yorduğu ve her geçen gün daha fazla zaman ve bütçe ayırdığı alan. Dijital pazarlama denilince herkesin aklında belli bir fikir olsa da kavramın genişliği, ortak bir paydada buluşmayı zorlaştırıyor. Bu nedenle, öncelikle dijital pazarlama kavramının tam olarak kapsadığı alanı tanımlamak faydalı olacak.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama nedir, neleri kapsar sorusunun cevabı, tüketicilere ulaşmak için, geleneksel pazarlama kanallarından farklı olarak, internetin, mobil cihazların, sosyal medyanın, arama motorları ve benzeri diğer kanalların kullanılmasıdır.

En kısa ve kapsayıcı tanımı ise; dijital pazarlama müşterilere ulaşmak için internetin kullanılmasıdır.

Dijital pazarlama, müşterilere yaklaşmanın yeni bir yoludur ve geleneksel pazarlamaya kıyasla müşterilerin nasıl davrandığını anlama konusunda daha fazla veri sağlama potansiyeline sahiptir.

Dijital pazarlama terimin kapsamı aşağıdaki 5 temel faaliyeti içermektedir;

  • Dijital medya ve iletişim kanalları.
  • Web tasarımı ve mobil uygulamalar gibi dijital ve mobil deneyimler.
  • Pazarlama otomasyonu aracılığıyla beklenti ve müşteri ilişkileri yönetimi.
  • Dijital strateji ve çok kanallı iletişim ve deneyimleri entegre etme.
  • Tüm dijital pazarlama faaliyetlerini yönetmek için dijital teknolojiler ve platformlar.

Dijital Pazarlama Kanalları

Dijital kanallar hızla çoğalıyor ve dijital pazarlamacılar, bu kanalların nasıl çalıştığını, alıcılar tarafından nasıl kullanıldıklarını ve ürünlerini veya hizmetlerini etkin bir şekilde pazarlamak için bu kanalları nasıl kullanacaklarını takip etmek zorunda. Ek olarak, alıcıların dikkatini çekmek daha zor hale geliyor çünkü alıcılar rakip reklamlarla giderek daha fazla su altında kalıyor. Dijital pazarlamacılar, yakaladıkları devasa veri hazinesini analiz etmeyi ve ardından bu bilgileri yeni pazarlama çabalarında kullanmayı zor buluyor.

1.Web Sitesi Pazarlaması

Bir web sitesi, tüm dijital pazarlama faaliyetlerinin merkezi olarak düşünülebilir. Çok güçlü bir dijital pazarlama kanalıdır. Aynı zamanda da diğer çevrimiçi pazarlama kampanyalarını yürütmek için gerekli bir araçtır. Bir web sitesi bir markayı, ürünü ve hizmeti açık ve akılda kalıcı bir şekilde temsil etmelidir. Hızlı, mobil uyumlu ve kullanımı kolay olmalıdır.

2.Tıklama Başına Ödeme (Pay-Per-Click – PPC) Reklamcılığı

PPC reklamcılığı, pazarlamacıların ücretli reklamlar aracılığıyla bir dizi dijital platformda İnternet kullanıcılarına ulaşmasını sağlar. Pazarlamacılar Google, Bing, LinkedIn, Twitter, Pinterest veya Facebook’ta PPC kampanyaları oluşturabilir ve reklamlarını ürünler veya hizmetlerle ilgili terimleri arayan kişilere gösterebilir. PPC kampanyaları, kullanıcıları demografik özelliklerine (yaş veya cinsiyet gibi) göre bölümlere ayırabilir, Google gibi. Hatta Facebook gibi belirli ilgi alanlarını veya yerlerini hedefleyebilir. En popüler PPC platformları Google Ads ve Facebook Ads’dir.

3.İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlamasının amacı, içerik kullanımı yoluyla potansiyel müşterilere ulaşmaktır. İçerik genellikle bir web sitesinde yayınlanır ve ardından sosyal medya, e-posta pazarlaması, SEO ve hatta PPC kampanyaları aracılığıyla tanıtılır. İçerik pazarlamasının araçları arasında bloglar, e-kitaplar, çevrimiçi kurslar, infografikler, podcast’ler ve web seminerleri bulunur.

4.Email Pazarlaması

E-mail marketing ya da diğer bir deyişle e-posta pazarlaması, hala en etkili dijital pazarlama kanallarından biridir. Çoğu kişi e-posta pazarlamacılığını spam e-posta iletileriyle karıştırır, ancak e-posta pazarlamasının amacı bu değildir. Doğru yapılan e-posta pazarlaması spam e-postalardan çok farklı olarak, yararlı, dikkat çekici bilgiler içerir.

E-posta pazarlaması, potansiyel müşterilerinizle veya markanızla ilgilenen kişilerle iletişime geçme aracıdır. Birçok dijital pazarlamacı, e-posta listelerine potansiyel müşteriler eklemek için diğer tüm dijital pazarlama kanallarını kullanır ve ardından, e-posta pazarlaması yoluyla, bu potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürmek için müşteri edinme hunileri oluştururlar.

5.Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Bir sosyal medya pazarlama kampanyasının birincil amacı marka bilinci ve sosyal güven oluşturmaktır. Sosyal medya pazarlamasını müşteri kazanmak için veya hatta doğrudan bir satış kanalı olarak kullanabilirsiniz.

6.Bağlı Kuruluş Pazarlaması (Affiliate Pazarlama)

Affiliate pazarlama ya da Türkçe ifadesiyle bağlı kuruluş pazarlaması, pazarlamanın en eski biçimlerinden biridir ve internet bu eski kavrama yeni bir hayat getirdi. Affiliate pazarlamada, etkileyiciler diğer kişilerin ürünlerini tanıtır ve her satış yapıldığında veya bir müşteri adayı tanıtıldığında komisyon alır. Amazon gibi pek çok tanınmış şirket, ürünlerini satan web sitelerine ayda milyonlarca dolar ödeyen bağlı kuruluş pazarlaması (affiliate) programlarına sahiptir.

7.Video Pazarlaması

YouTube, en popüler ikinci arama motoru haline geldi ve pek çok kullanıcı bir satın alma kararı vermeden, bir şeyler öğrenmeden, bir inceleme okumadan önce YouTube’a yöneliyor. Facebook videoları, Instagram ve hatta TikTok başlıca video pazarlama platformları arasında. Şirketlerin video pazarlamasında başarılı olmak için kampanyalarını SEO, içerik pazarlaması ve daha geniş sosyal medya pazarlama kampanyaları ile entegre ederek kullanması gerekiyor.

8.Kısa Mesaj Pazarlaması

Şirketler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar da en son promosyonları hakkında bilgi göndermek veya istekli müşterilere fırsat vermek için SMS veya metin mesajları kullanır. Göreve aday olan siyasi adaylar, kendi platformları hakkında olumlu bilgiler yaymak için SMS mesajı kampanyaları da kullanıyor. Teknoloji ilerledikçe, birçok SMS kampanyası müşterilerin doğrudan ödeme yapmasına olanak tanır hale geldi.

Pazarlama 4.0 ve dijitalleşme ile değişen pazarlama trendlerine göz atmak için Pazarlama 4.0: Yeni Dünya Düzeni yazısına göz atabilirsiniz.

Yaralanılan Kaynaklar

www.investopedia.com
www.smartinsights.com

Twitter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.