2020 Sosyal Medya Trendleri

2020 sosyal medya trendleri neler oldu, sosyal medyada neler konuşuluyor, markalar sosyal medyada nelere ağırlık veriyorlar, müşteriler nasıl davranıyorlar sorularının cevapları markaların 2021 stratejilerini oluştururken göz önüne alması gereken veriler.

2020 sosyal medya trendleri nelerdir diye sorduğumuzda çoğu kişinin aklına influencerlar ve podcastler geliyor. Şüphesiz bu iki unsur 2020 sosyal medya trendlerinin en öne çıkan unsurları oldu. Ancak bunların dışında sosyal medyada markaların dikkat etmesi gereken, müşterilerin önem verdikleri farklı noktalar da var.

İşte 2020 sosyal medya trendleri.

2020 Sosyal Medya Trendleri

Trend 1: Sesli Influencer’ın Yükselişi: Podcast Çağı

Podcastlerin dinlenme oranındaki yükseliş çoğu tahminin de üstüne çıktı. Artık kitap da yayınlasanız, blog da yazsanız bunu sesli hale getirmeyi göz önünde bulundurmalısınız.

Trend 2: Marka Elçisinin Yükselişi

Marka elçileri insanları reklamlardan daha çok etkiliyor ve daha yüksek harekete geçirme potansiyeline sahipler. Ayrıca marka elçileri sadece ünlü kişiler olmak zorunda da değiller. Sıradan halk da marka elçisi olarak çevresine karşı markayı değerli kılma gücüne sahip ve ünlü reklam yüzleri ile kıyaslandığında markalar için daha bütçe dostu.

Trend 3: Marka Otantikliği

Otantik yani özgün olmak markanın kendisine karşı dürüst olmasıdır. Markanın değerlerine sadık olmasıdır. Müşterilerin gözünde de verdiği sözleri tutan, karakterine uygun davranan, doğru ve dürüst markalar ön plana çıkıyorlar.

Trend 4: Mikro ve Nano Influencerların Yükselişi

Son zamanlarda Instagram platformunun ne kadar güçlü olabileceği anlaşıldı. Doğru kitlenin oluşturulmasıyla büyük reklam araçlarına olan ihtiyaç azalıyor. Önemli olan hedef kitlenin ilgisine çekebilecek içerikleri oluşturmak.

Trend 5: Instagram’da “Ödeme”

Instagram küçük işletme ve girişimcilerin bile ürünlerini satabilmeleri için büyük bir potansiyel barındırıyor. Bu da küçük işletme ve girişimcilere büyük firmalarla rekabet etme şansı veriyor.

Trend 6: Şeffaflık Talebi

Markaların olabildikleri kadar şeffaf olmaları büyük önem taşıyor. Saklayacak bir şeyleri olmayan, olabildiğince gerçek görünen markalar şeffaflığı başarıyorlar.

2020 sosyal medya trendleri
2020 sosyal medya trendleri

Trend 7: Ücretli Büyüme

Ücretli büyümenin Facebook üzerinde ne kadar etkili olabileceği zaten fark edildi. Ücretli güçlendirme, markalar için çok büyük bir değer; bu nedenle, kullanılmaya devam edilecek!

Trend 8: Influencer ROI’sinin Takip Edilmesi 

Influencerların yatırım getirisinin takip edilebiliyor olması markaların paralarını doğru harcayıp harcamadıklarını anlamarına yardımcı oluyor. Ayrıca kampanyaların kıyaslanması ve iyileştirilmesi için de analiz şansı veriyor.

Trend 9: Mahremiyetin Artan Önemi

Türkiye’de KVKK, Avrupa’da GDPR markaları yasal olarak müşterilerin verilerini korumak için zorluyor. Ancak bilinçli müşterilerin sayısı arttıkça, verilerine gelişi güzel davranıldığını düşünenlerin sayısı da artıyor. Burada iş, müşterileri veri güvenliği konusunda tatmin etme konusunda markalara düşüyor.

Trend 10: Z Jenerasyonuna Pazarlama

Tik Tok gibi platformların önemi atıyor ve markaların bu platformlarda da yer alması gerekiyor. Tv dizileri yerini Netflix, radyonun yerini Spotify alıyor. Markaların Z jenerasyonunu yakalayabilmesi için değişimi takip etmesi ve içinde yer alması gerekiyor.

Twitter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.