Pazarlamada Oyunlaştırma ve Uygulamalar

Pew Araştırma Merkezi‘nin 1000 teknoloji paydaşı ve eleştirmeni ile yapmış olduğu araştırmaya göre, araştırmaya katılanların %53’ü oyunlaştırmanın 2020 yılından itibaren ana akım haline geleceğini düşünüyor.

Oyunlaştırma Kavramının Gelişimi

Marczewsk’e göre oyunlaştırma kavramının ortaya çıkaran, 2002 yılında İngiliz bilgi teknolojileri uzmanı Nick Pelling olmuş. Ancak bu kavramın kabul görmesi ve akademik yazılarda yer verilmesi ise 2010 yılını buluyor.

Oyunlaştırma aslında sanılanan aksine internetin getirdiği bir kavram değil, internet oyunlaştırmanın kullanıldığı kanallardan sadece bir tanesi. Tabi ki oyunlaştırmanın kapsamı dijital ve teknolojik gelişmelerle hem artış gösteriyor hem de çeşitleniyor.

Oyunlaştırma Nedir?

Oyunlaştırma, literatürde kabul gören tanımıyla, oyunla ilgisi olmayan bir kavrama oyuna dair özellikler katılmasıdır.

Pazarlamada oyunlaştırma ise müşterinin satın alma isteğini artıran, onların daha sadık hale gelmesini, markaya olan ilgilerinin ve markayla iletişimlerinin artmasını sağlayan, rutin süreçleri eğlenceli ve çekici kılan bir pazarlama enstürmanıdır.

Pazarlamada Oyunlaştırma Uygulamalarının Faydaları

İnternetin cebimize girmesiyle tüketicilerin şirketlerden beklentisi daha hızlı iletişim ve hizmet olmaya başladı. Akıllı telefon kullanımının artması, internet hızının yükselmesi (fiber ve 5G teknolojileri kırılma noktaları yarattı) ve giyilebilir teknolojinin de hayatımızın bir parçası olması hız beklentisini çok daha arttırdı ve artırmaya da devam ediyor. Kotler’in Pazarlama 4.0 kitabında da belirttiği gibi hizmetin hızı, en az hizmetin kendisi kadar önemli bir hal aldı. Böyle olunca da gerçek zamanlı pazarlama (real time marketing) önemli bir unsur haline geldi. Mağazaya yaklaşan müşterinin kampanya bilgilerini bildirim olarak öğrenmesi, online sipariş bilgilerini tek tuşla takip edebilmesi, istediği ürünün hangi mağazanın stoklarında olduğunu kontrol edebilmesi ve en önemlisi aldığı ürünle ilgili yorumunu paylaşması şirketler için önemli kolaylıklar ve avantajlar sağlıyor. İşte pazarlamada oyunlaştırma uygulamalarının bazı faydaları;

Müşterinin Satın Alma İsteğini Artırır

Günümüzde çoğu firma mobil uygulama ya da sadakat kartı programlarıyla müşterileri alışveriş yapmaya teşvik edici kampanyalar yürütüyor. Dönemsel ya da rutin kampanya teklifleri sunarak alışveriş yapma düşüncesini tüketicilerin aklına sokuyor.

Farklı günlerde yapılacak 4 farklı 100 TL alışverişe puan verme, sık alışveriş yapan müşteriler için özel kampanyalar sunma ve bu kampanyaların sonucunda tekrar alışverişe yönlendirme gibi oyunlaştırma çalışmaları yapılıyor. Ya da Boyner’in uygulaması olan Hopi gibi uygulamalarla tüketicinin yeri tespit ediliyor ve bir mağazaya yaklaştığı zaman ona uygun teklifler sunularak mağazayı ziyaret etmesi konusunda teşvik ediliyor. Pazarlamada oyunlaştırmanın en önemli iki amacından birisini de bu madde oluşturuyor.

Müşteri Sadakatinin Artmasını Sağlar

Pazarlamada oyunlaştırma uygulamalarının diğer bir önemli katkısı da müşteri sadakatinin artırılması. Bağlılık programlarında oyunlaştırmanın kullanılması öncelikli olarak havayolu sektöründe oldu. Program kapsamında, sık uçan müşterilere puan/mil hediyeleri veriliyor, bu milleri biriktirerek ücretsiz uçuş kazanma şansı tanınıyor. Bu sayede müşteriler her seferinde aynı havayolu şirketini tercih ediyorlar. Aynı şekilde benzin istasyonları da düzenli alışveriş yapan müşterilerine puan puan vererek onların kendilerine sadık kalmasını teşvik ediyor. Kredi kartlarının puan sistemleri, perakende firmalarının sadakat kartı uygulamaları müşterileri kendi sistemlerinde tutmak için geliştirilmiş pazarlama uygulamaları arasında.

Pazarlamada oyunlaştırma uygulamaları kullanılarak müşteri sadakatinin artırılması sağlanabilir.

İlginin Marka Üzerinde Kalmasını Sağlar

Özellikle mobil uygulama geliştirerek markasını destekleyen firmalar, mağaza deneyiminin yanı sıra mobil telefona dokunulan anlarda da bağı koparmamış oluyorlar. Uygulama üzerinden müşterilere görevler vererek onların marka ile farklı rutinlerdeki iletişimlerini pekiştiriyorlar. Böylece müşterinin aklına ilgili kategorideki rakip firmanın gelme olasılığı azalıyor, müşterinin ilgi ve dikkati mevcut markada kalıyor.

Ağızdan Ağıza Pazarlama (WOW)’ ya Yardımcı Olur

Başarılı oyunlaştırma senaryoları tüketiciler arasında konuşulmaya değer görülüyor ve tüketiciler oyunlaştırma uygulamarını çevrelerine anlatma konusunda hevesli oluyorlar. N11 online alışveriş sitesinin her yıl düzenli olarak düzenlediği indirim festivalinde hediye çeki kazanma süreci oyunlaştırma ile geliştirilmiş bir programla yapılıyor. Belli saatlerde, belli sayılarda hediye çekleri site üyelerine, siteyi ziyaret etmeleri karşılığında dağıtılıyor. N11′ in bu kampanya süreci insanlar tarafından konuşuluyor ve siteye üye olmayan kişilerin de siteye çekilmesini sağlıyor.

İyi dizayn edilmiş “arkadaşını getir” kampanyaları da müşterileri şirketi anlatmaya teşvik ediyor. Sosyal medya ya da mobil uygulamaya yorum yapma görevleri de şirketlerin oyunlaştırma programlarının içinde sıklıkla yer alıyor. Bu sayede müşteriler çeşitli ödüller kazanırken, marka için de WOW etkisi oluşuyor.

Müşterilerin Farklı Kanallardan Markayla İletişimini Artırır

Müşteriler sadece offline ya da online mağaza etkileşimi ya da çağrı merkezi ile sınırlı kalmayarak mobil uygulama üzerinden de markayla iletişime geçebilirler. Bu da pazarlama iletişimi için markalara alternatif bir kanal oluşturur. Markalar, vermek istedikleri mesajları da bu alternatif kanal aracılığıyla oyunlaştırma üzerinden verebilirler.

Karlı Müşterilere Odaklanılmasını Kolaylaştırır

Sadakat programları müşterilerin kategorize edilmesi için güzel bir fırsattır. Bu programlar üzerinden alışveriş yapan müşteriler, yaptıkları alışverişlerin sıklıklarına göre kategorilere ayrılabilir ve bu sayede en çok alışveriş yapan müşteri grubunun elde tutulması için özel çalışmalar yapılabilir. Mesela, platinium, gold, silver kategorileri oluşturulur, hangi kategoriye hangi kriterlerdeki müşterilerin dahil edileceği belirlenir. Platinium, yani en sık markayı kullanan müşteriler için özel kampanyalar, ödüller belirlenebilir. Onlara bir takım ayrıcalıklar verilebilir.

Oyunlaştırmanın Temel Bileşenleri

Puan, mil, rozet, liderlik tablosu, seviye, başarı, özel avatar, yarışma, sanal ürünler, koleksiyon gibi oyun mekaniklerini hedefleyen bir deneyim tasarımı oluşturulur. Amaç müşterileri hedeflerine ulaşmaları için motive etmektir. Müşteriler hedeflerine ulaşırlarken şirketler de hedeflerine ulaşmaktadırlar.

Pazarlamada Oyunlaştırma Uygulamaları Örnekleri

Birçok farklı sektördeki firma oyunlaştırma uygulamalarını kullanıyor. Çoğu şirket birbirine benzer senaryolarla oyunlaştırmayı kullanıyor olsalar da çok yaratıcı senaryolar kurgulayanlar da var.

Google

Google, bazı önemli günlerde Doodle’ını görsel yerine mini oyun haline getiriyor. Londra 2012 Olimpiyat Oyunları için her gün özel bir logoyla mini oyun sundu. 2016 yılında cadılar bayramı için “Spookey Cat”i hazırladılar. Ayrıca internet bağlantısı kesildiğinde karşımıza çıkan “dinazor” da “Runner Dino”. Böyle bir durumda klavyenizdeki boşluk tuşuna basarak oyuna başlayabilirsiniz, bu sayede canınız da sıkılmamış olacak.

Duolingo

Bir yabancı dil öğrenme applikasyonu olan Duolingo’yu benzerlerinden ayıran, sıkıcı, yorucu ve uzun olan dil öğrenme sürecini başarılı bir şekilde oyunlaştırmış olmasıdır. Kurguladığı senaryo ile kullanıcıları her gün uygulamayı kullanmaya teşvik eder ve eğlenmelerini sağlar.

Swarm

Foursquare en başta yer bildirimi yapılan bir uygulamayken, Swarm’u geliştirdi. Foursquare mekan arama uygulaması olarak ticari yolculuğuna devam ediyor. Swarm ise kullanıcılara bulundukları yerlerde bildirim yapma şansı tanıyor. Kullanıcıları yer bildirimi yapmaya teşvik etmek için de kullanıcılara aynı kategoride yer bildirimi yaptığında ilgili etiketi veriyor. Bir mekanda en çok check-in yapan kişiye ise “mayor” yani belediye başkanı rozetini veriyor. Aynı zamanda da kendi arkadaşları arasında bir liderlik tablosu da oluşturarak onları kendi aralarında yarıştırıyor.

Yemeksepeti.com

Yemeksepeti.com pazarlamada oyunlaştırmayı en iyi kullanan sitelerden birisi. Yemek siparişi verdikçe ve restoranlara yorum yaptıkça kullanıcılar puan kazanıyorlar ve o semtteki en yüksek puanalı kişiye “muhtarlık” ünvanı veriliyor. Aynı zamanda üyeler üyelik yıllarına göre “zümrüt üye”, “elmas üye”, “altın üye”, “gümüş üye” gibi kategorilere ayrılarak sınıflandırılıyor. Bunun yanında görevler ve rozetlerle kullanıcıların yemek siparişi vermeleri teşvik ediliyor.

TripAdvisor

En önemli özelliği mekanlar hakkındaki kullanıcı tecrübelerini toplamak ve sunmak olan TripAdvisor, kullanıcılarını teşvik etmek için ün puanlarını kullanıyor. Değerlendirme yapan üyelerini ödüllendirmek için TripCollective adı verilen rozetleri dağıtıyor. Bu sayede üyeler daha fazla değerlendirme yapmak için motive oluyor.

Starbucks

Starbucks Rewards programı ile gerçekleşen alımlarda müşteriler ödül puan topluyorlar. Bu puanları biriktirerek sonrasında ücretsiz yiyecek ya da içecek alabiliyorlar. Doğum günlerinde ücretsiz kahve uygulaması da müşterilerin doğum günü bilgilerini paylaşmalarını sağlayan oyunlaştırma örenkelerinden birisi.

Pazarlamada Oyunlaştırma Uygulamalarının Şirketlere Entegrasyonu

Kotler, Pazarlama 4.0 kitabında başarılı bir oyunlaştırma sisteminin oluşturulabilmesi için 3 adımdan bahsediyor.

Adım 1: Tetiklemek istediğiniz eylemleri belirleyin

Adım 2: Müşteri kayıt yönetimini ve statülerini belirleyin

Adım 3: Tanıma ve ödüllendirme şeklini belirleyin

Daha fazla bilgi için Pazarlama 4.0 konulu yazıya göz atabilirsiniz.

Twitter
Twitter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.