Özel Etiketli Marka Uygulaması Örnek İncelemesi: Migros

Özel etiketli markalar hem tüketicilere, hem üreticilere hem de perakendecilere birçok fayda sağlamakta. Bu yüzden birçok farklı sektör tarafından tercih edilen bir uygulamadır. Migros, ülkemizde bu uygulamayı yapan ilk perakende şirketi olma özelliğini gösteriyor. Aynı zamanda bu konuda en başarılı olan şirketlerden de birisi . Bu sebeplerden özel etiketli marka uygulaması örnek incelemesi için Migros güzel bir örnektir.

Migros’un Özel Etiketli Marka Uygulamasına Başlaması

Migros, market markası uygulamasına ilk olarak 1957 yılında başladı. Market markalarının günümüzdeki amaçlarıyla kullanılması ise 1990 yılını buldu. Migros 2019 yılı sonu itibariyle 2000’den fazla mağazaya sahip bir perakende zinciri olma özelliğine sahip.  Farklı kategorilerde 2.500’den fazla özel etiketli ürün sunuyor.

Özel Etiketli Marka Uygulaması Örnek İncelemesi: Migros
Özel Etiketli Marka Uygulaması Örnek İncelemesi: Migros

Özel Etiketli Ürün Kategorileri

Migros kendi markasıyla sattığı ürünleri için “Sadece Migros’ta” sloganını kullanıyor. Migros markalı ürünler 3 ana kategoriye ayrılmakta. Bu kategoriler “Taze ürünler”, “Özgün markalı ürünler” ve “Sadece Migros’ta satılan ürünler”.

Taze Ürünler

Migros, ülke genelinde gelişmiş bir lojistik ağı kurarak mağazalarına hem taze sebze ve meyve hem de soğuk zincir ürünlerini tedarik edebilmeyi başardı.  “İyi tarım uygulamaları” adını verdiği kategoride taze sebze ve meyveyi kendi markasıyla müşterisine sunuyor. “Uzman kasap” ile de müşterileri için güvenilirlik algısı oluşturan et ürünlerini etiketliyor. “Uzman kasap” markası altında hem uygun fiyatlı hem de premium ürünleri görmek mümkün.

Özgün Markalı Ürünler

Müşterileri için kategorisindeki en uygun fiyatlı ürünü sunmayı hedefleyen özgün markalı 1.000’in üzerinde ürün bulunmakta. Bu ürünler kağıt, bebek ürünleri, tekstil, ev tekstili, oyuncak, züccaciye, küçük ev aletleri, ısıtıcılar, valizler, bahçe ürünleri gibi gıda dışı birçok kategoriye yayılmış durumda. Aynı zaman gofret, bakliyat, organik ürünler, süt ürünleri gibi gıda kategorisinde de Migros markalı ürünlerin sayısı azımsanmayacak kadar çok.

Özgün markalı ürün stratejisi doğrultusunda, bu ürünlerin bir yandan fiyatları piyasanın en düşük seviyesinde tutulmaya çalışılırken, diğer yandan da kalitelerinin daha da yükseltilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Migros, sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında; sağlıklı, diyet ve kaliteli yaşam tarzını destekleyen özgün markalı ürünler konusunda da çalışmalar yapmakta ve raflarında yer vermektedir.

Sadece Migros’ta Satılan Ürünler

Bu kategori, bilinen markaların sadece Migros’ta satılan ürünlerini kapsıyor. Aynı zamanda yurt dışında rağbet görüp Türkiye pazarına Migros’la girmeyi tercih eden ve ya farklı konseptlerdeki ürünler de bu kategoride yer alıyor. 1.000’den fazla marka, bu kategoride Migros raflarında sergileniyor.

Önemli bir diğer nokta da Migros’un aynı kategoride farklı kalite seviyelerinde ürünler sunarak farklı tüketici gruplarını hedeflemesi. Bunun için de yine bir market markası olan M Life’ı kullanıyor.

Özel etiketli markalarla ilgili detaylı bilgi için bu yazıya göz atabilirsiniz.

Bu yazıdaki Migros’la ilgili veriler Migros 2018 Yılı Faaliyet Raporu‘ndan alınmıştır.

Twitter
Twitter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.